Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty za prąd! - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Uwaga na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty za prąd!

Data publikacji 28.04.2021

Oszuści wysyłają wiadomości podszywając się pod jednego z dostawców energii w Polsce. Nadawca wiadomości wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Dołączony jest do nich link, a treść skłania, aby go kliknąć. Wówczas - bez naszej wiedzy i zgody - może zostać zainstalowane na naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. W konsekwencji, oszuści mogą dostać się do naszych kont bankowych.

Nasze telefony z dostępem do Internetu, z różnymi aplikacjami, w tym z bankowymi, stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych. Wiedzą o tym również oszuści. Aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nasz naszymi telefonami.

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS. Fałszywa korespondencja przypomina wezwania do zapłaty wystawiane przez jednego z największych dostawców prądu w Polsce. Jej treść jest następująca „… Na dzień…zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy uregulowanie należności w kwocie…”. Do SMS-a załączony jest niebezpieczny link przekierowujący rzekomo do płatności.

Policjanci radzą, by w przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości jak najszybciej skontaktować się z infolinią i wyjaśnić sprawę. Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty. Do takich wiadomości dołączony jest link, który przekierowuje nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

Należy zatem unikać wchodzenia na nieznane nam linki, z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową. Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość.