Intensywne opady deszczu - policjanci apeluja o ostrozność - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Intensywne opady deszczu - policjanci apeluja o ostrozność

Data publikacji 16.07.2021

Dziś w Legionowie panują trudne warunki atmosferyczne. Ulewny deszcz powoduje nie tylko słabszą widoczność, ale tworzy też kałuże, które stanowią zagrożenie dla kierujących pojazdami, w tym także dla pieszych i rowerzystów. Dlatego policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Funkcjonariuszom zależy, aby wszyscy cali i zdrowi dotarli do celu.

Intensywne opady deszczu połączone z burzami nie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo. Widoczność jest utrudniona, a na ulicach tworzą się rozległe, a często również głębokie kałuże.

Warto zwrócić na nie baczną uwagę. Najechanie na wodę może skutkować powstaniem zjawiska akwaplanacji (ang. aquaplaning), czyli utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą, spowodowanej tworzeniem się warstwy wody między oponą a jezdnią. Może to skutkować utratą przyczepności, a co za tym idzie, kontroli nad kierowanym pojazdem. Zjawisko to występuje zwłaszcza na mokrych nawierzchniach asfaltowych z koleinami lub nierównościami, w których zbiera i długo się utrzymuje wystarczająco gruba warstwa wody. Dlatego warto zwolnić i pokonywać te wodne pułapki powoli i ostrożnie. Uchroni to kierowców pojazdów od niebezpiecznych zdarzeń, ale też przechodniów przed zachlapaniem.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt, a mianowicie korzystanie ze świateł dziennych podczas opadów deszczu. Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w automatyczne włączanie świateł mijania, kiedy zapada zmierzch. Jednak podczas jazdy w ciągu dnia, kiedy pada deszcz, czujnik zmierzchu często nie zadziała. Wtedy pojazd ma najczęściej włączone jedynie przednie światła do jazdy dziennej. Znacząco obniża to widoczność takiego samochodu przez innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych, poruszających się za nim. Dlatego też, kiedy pada deszcz, jest mgła, lub po prostu widoczność jest ograniczona, zwróćmy uwagę na włącznik świateł. Dla własnego bezpieczeństwa zmieńmy jego ustawienie z tryby automatycznego na tryb świateł mijania.

No i najważniejsze: przypominamy, że każdego użytkownika drogi obowiązują odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Widząc jaka pogoda panuje za przednią szybą, zdejmijmy nogę z gazu. Stosujmy się do ograniczeń prędkości, a w tym miejscu warto przypomnieć, że na terenie zabudowanym jest to 50 km/godz. Przy takiej szybkość czas reakcji między zauważeniem zagrożenia i rozpoczęciem hamowania pojazdu to około sekunda.  Wówczas auto przejedzie 14 metrów. Kolejne 14 to droga hamowania (na suchej nawierzchni!). Razem daje nam to 28 metrów odległości, pokonanej przez półtoratonowy pojazd. Warto więc utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i nie trzymać się jego zderzaka, co niestety dość często możemy zauważyć nie tylko w mieście, ale nawet na drogach szybkiego ruchu. A tam prędkości są jeszcze wyższe, a co za tym idzie, droga hamowania dłuższa.

Dlatego jeszcze raz policjanci przypominają: jedź ostrożnie i myśl nie tylko o sobie, ale również o innych uczestnikach ruchu drogowego. Dlatego warto ściągnąć nogę z gazu i bezpiecznie, cało i zdrowo, dotrzeć do miejsca docelowego.