ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ TRAFIŁ POD POLICYJNY DOZÓR - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

ZNĘCAŁ SIĘ NAD ŻONĄ TRAFIŁ POD POLICYJNY DOZÓR

Data publikacji 19.07.2021

Za znęcanie się nad żoną odpowie 53-latek. Mężczyzna został zatrzymany po tym, jak dyżurny otrzymał zgłoszenie o awanturze domowej. Wobec podejrzanego prokurator zastosował policyjny dozór, nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej. Teraz grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu dyżurny otrzymał zgłoszenie, że w jednym z domów w Jabłonnie doszło do awantury domowej.

Mundurowi bezzwłocznie udali się pod wskazany adres, aby sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda sytuacja. Tam, w rozmowie z pokrzywdzoną ustalili, że jej 53-letni mąż znęca się nad nią psychicznie i fizycznie. Mężczyzna wszczyna awantury, podczas których wyzywa kobietę, szarpie oraz grozi pozbawieniem życia i zdrowia.  

Po wysłuchaniu pokrzywdzonej policjanci natychmiast podjęli decyzję o zatrzymaniu 53-latka. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Następnie śledczy zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na postawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się fizycznego i psychicznego nad osobą najbliższą. Decyzją prokuratora mężczyzna trafił pod policyjny dozór, ponadto ma zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.  Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać…”, „To sprawa rodzinna…” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że „ przestępstwa czterech ścian” mają miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych domach, a sprawcy prezentują cały przekrój społeczny. Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia, sąsiadowi  dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

podkom. Justyna Stopińska/is