Policyjny dozór za kradzieże rowerów - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Policyjny dozór za kradzieże rowerów

Data publikacji 06.10.2021

14 zarzutów kradzieży rowerów w warunkach recydywy usłyszał 32-latek zatrzymany przez policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyzna dokonywał zaboru jednośladów głównie ze stojaków w okolicy dworca PKP. Mieszkaniec sąsiedniego powiatu przyznał się do popełnionych przestępstw i jak wyjaśnił, rowery sprzedawał przypadkowym osobom. Decyzją prokuratora 32-latek trafił pod policyjny dozór. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 7, 5 roku pozbawienia wolności.

Policjanci wydziału kryminalnego zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu w ostanim czasie pracowali nad sprawami kradzieży rowerów, które ginęły na terenie miasta. Z analizy prowadzonych spraw wynikało, że za sprawami kradzieży stoi jeden mężczyzna, który przecina linki zabezpieczające bądź wykorzystuje nieuwagę właścicieli, którzy pozostawiali swoje jednoślady bez żadnych zabezpieczeń. Kilkugodzinne analizy zapisu z monitoringu pozwoliły kryminalnym ustalić wizerunek sprawcy. Zatrzymanie było już tylko kwestią czasu.

Kilka dni temu kryminalni na parkingu przy ul. Szwajcarskiej zauważyli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi osoby podejrzanej o kradzieże jednośladów. Natychmiast zatrzymali zaskoczonego widokiem policyjnych legitymacji mężczyznę, którym okazał się 32-letni mieszkaniec sąsiedniego powiatu. Operacyjni ponadto zabezpieczyli przy mężczyźnie metalowe szczypce tnące oraz zapięcie rowerowe. 32-latek został przewieziony do legionowskiej komendy i osadzony w policyjnej celi.

Dalsza praca z zatrzymanym zaowocowała odzyskaniem czterech, skradzionych z Legionowa rowerów. Precyzyjna analiza prowadzonych spraw pozwoliła na udowodnienie i przedstawienie 32-latkowi 14 zarzutów kradzieży jednośladów. Decyzją prokuratora mężczyzna trafił pod policyjny dozór. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 7, 5 roku pozbawienia wolności, bowiem mieszkaniec sąsiedniego powiatu kradzieży dopuścił się w warunkach recydywy.

Policjanci podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Policjanci przypominają!

Przy zakupie roweru pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. drugiej ręki, po okazyjnej cenie może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem, można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Warto pamiętać!

Do zaparkowania roweru na krótszy czas należy wybierać miejsca monitorowane i częściej uczęszczane. Do przechowywania roweru trzeba korzystać z pomieszczeń zamykanych, do których dostęp ma ograniczona liczba osób. Klatka schodowa, czy stojak na zewnątrz nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Sam pojazd zawsze powinien być wyposażony nawet w kilka dodatkowych zabezpieczeń, z których należy korzystać nawet przy krótkim braku nadzoru nad rowerem. Część z dostępnych do tego celu klamer czy linek, wykonana jest niestety z materiałów słabej jakości, które bez problemu daje się pokonać podstawowymi narzędziami. Dlatego przed zakupem odpowiedniego zabezpieczenia warto zasięgnąć rady bardziej doświadczonych znajomych lub opinii fachowca. Kradzież właściwie zabezpieczonego roweru trwa dłużej i naraża złodzieja na zatrzymanie na gorącym uczynku.

podkom. Justyna Stopińska/is