Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

DOZÓR POLICYJNY WOBEC 63-LATKA PODEJRZANEGO O ZNĘCANIE SIĘ PSYCHICZNE I FIZYCZNE NAD RODZINĄ

Data publikacji 17.01.2022

Dozór policyjny to wolnościowy, nie izolacyjny środek zapobiegawczy, polegający na tym, że podejrzany, który pozostaje na wolności, zobowiązany jest do wypełniania nałożonych na niego obowiązków. Jego celem jest zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego przez ograniczenie swobody, która polega na systematycznym kontrolowaniu i pozostawieniu podejrzanego do dyspozycji sądu lub prokuratury. Taki właśnie środek zastosowała prokuratura wobec 63-letniego mieszkańca Gminy Nieporęt.

 63-letni mieszkaniec Gminy Nieporęt podejrzany jest o to, że w jednym z domów na terenie gminy, znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną, dwoma synami i synową. Mężczyzna znajdując się w stanie nietrzeźwości wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał członków rodziny słowami wulgarnymi, popychał i kopał.  Dzięki zaangażowaniu  śledczych z Nieporętu 63-latek podejrzany o znęcanie się nad rodziną został skutecznie od niej odizolowany. Na wniosek funkcjonariuszy, miejscowy prokurator zastosował wobec mężczyzny policyjny dozór połączony z zakazem kontaktowania się z rodziną i zbliżania się do nich na odległość nie mniejszą niż 50 metrów. Mężczyźnie za to przestępstwo może grozić nawet do 5 lat więzienia.

Sprawcy przemocy w rodzinie często starają się doprowadzić do izolacji społecznej ofiary. Dokładnie kontrolują i ograniczają jej kontakty z bliższą i dalszą rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Odizolowanie i ukrywanie przed innymi swoich problemów sprawia, że ofiara przemocy staje się coraz bardziej bezsilna, a pewność sprawcy systematycznie się

zwiększa. Policjanci apelują, aby osoby dotknięte tragedią nie wstydziły się mówić o swojej trudnej sytuacji. Pamiętajmy, że policjanci zawsze są w gotowości do niesienia pomocy ofiarom przemocy domowej. Nie bądźmy także obojętni jeżeli wiemy, że osobie z naszego otoczenia np. sąsiadowi dzieje się krzywda, nie czekajmy, powiadommy Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

mł. asp. Agata Halicka 

 

Powrót na górę strony