Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ZNICZ 2010 – ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO

Data publikacji 29.10.2010

Zbliżające się Święto Zmarłych to czas wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz wyjazdów. Legionowscy policjanci apelują o rozwagę za kierownicą i zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Na drogach naszego powiatu będą prowadzone działania policyjne pn. „ZNICZ 2010”.

Działania „ZNICZ 2010” będą prowadzone na terenie całej Polski. Podczas działań nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego będzie czuwało ponad 10 000 policjantów wspieranych przez strażników miejskich, harcerzy, funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.               W czasie kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Będą również sprawdzać ich trzeźwość, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. W czasie pełnienia służby wykorzystają policyjne wideorejestratory     zarówno w oznaczonych, jak i nieoznaczonych radiowozach.

Już w piątek, 29 października wielu z nas wyruszy w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Pamiętajmy! Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek, dopilnujmy żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także o tym nie zapominajmy.

Jak co roku kierowcy powinni być przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy.
Kierowcom przypominany także, iż w okresie Święta Zmarłych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności.

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:
• W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
• Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
• Pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
• Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
• Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
• Nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.
W 2009 roku w dniach 31.10-1.11 w 186 wypadkach drogowych śmierć poniosło 18 osób, a 419 zostało rannych. W czasie tych dwóch dni Policja zatrzymała 1217 osób nietrzeźwych.
 
Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw zwróćmy uwagę na swoje rzeczy osobiste i pozostawione bez nadzoru mieszkania:
1. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy siatki – bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela.
2. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w  widocznym miejscu. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy tym natychmiast Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.
3. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków - w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy za to na policję.
4. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Przypominamy, że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.
 
ds wyk. mat. BRD KGP
Powrót na górę strony