Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Najnowsza legenda sposobu na krewniaka!!!

Data publikacji 14.05.2014

Legionowscy policjanci wielokrotnie informowali na swojej stronie internetowej, poprzez lokalne media, a także za pośrednictwem księży w parafiach o oszustach, którzy podając się za krewnych i kuzynów wyłudzają pieniądze zwykle od osób starszych. Niestety mimo apeli, nadal odnotowywane są przypadki takich oszustw. Tym razem ofiarą oszustów padł 73-letni mężczyzna, który uwierzył w historię opowiedzianą przez telefon i przekazał pieniądze osobie wskazanej przez fałszywego krewnego.

Kilka dni temu oszustom udało się wprowadzić w błąd 73-letniego mieszkańca gminy Wieliszew. Na telefon domowy zadzwoniła kobieta, która tak poprowadziła rozmowę, że mężczyzna sam wymienił imię córki. Kobieta opowiedziała tragiczną historię swojej koleżanki, której zmarła matka i potrzebuje pilnie pieniędzy na pogrzeb. Rozmówczyni dodała, że sama nie może jej pożyczyć tych pieniędzy, ponieważ ma lokatę na koncie.


73-latek przekonany, że pomaga swojej córce pobrał z banku 30 tysięcy złotych. Kobieta, aby rozwiać wątpliwości pokrzywdzonego powiedziała, że jest chora, ma problemy z gardłem, dlatego ma taki głos. Następnie mężczyzna przekazał gotówkę nieznajomemu mężczyźnie, który przyjechał taksówką.


Dopiero kilka dni później 73-letni mężczyzna podczas spotkania z córką zorientował się, że został oszukany metodą „na krewniaka”, o czym wielokrotnie słyszał w mediach, w kościele oraz od swojej rodziny.


Nowością w działaniu oszustów jest fakt, że nakazują rozmówcy, aby nie odkładali słuchawki, tylko cały czas ma trwać połączenie. Takie zachowanie przestępców ma celu ciągłą kontrolę postępowania osoby pokrzywdzonej. W ten sposób oszustw wie, czy pokrzywdzony nie kontaktował się z prawdziwą rodziną lub czy nie poinformował o tym Policji.

Zwykle tak przebiega proces oszukiwania ludzi metodą „na wnuczka”, „na krewniaka”. Oszust badając „grunt” najpierw dzwoni do swojej przyszłej ofiary, przedstawiając się za wnuczkę, kuzyna, bratanka. Na początku rozmowy przeprasza, że długo się nie kontaktował. W tej chwili ma jednak pilną sytuację w swoim życiu i potrzebuje natychmiast pieniędzy. Treścią takich rozmów jest np. wypadek samochodowy, zakup drogiego leku, lub też okazyjny zakup dobrego samochodu czy inna poważana sytuacja losowa. W czasie takiej rozmowy przestępca sonduje możliwości finansowe ofiary i prosi o pilne zorganizowanie pieniędzy. W chwili, kiedy uzyska zgodę na pożyczkę umawia się na spotkanie lub prosi o przelanie pieniędzy na konto. Na spotkanie przychodzi znajomy rzekomego krewnego Wcześniej znajomy ten dokładnie jest opisany, znane rozmówcy jest również jego imię i nazwisko, oczywiście fikcyjne i zmyślone.

Ofiara orientuje się, że została oszukana dopiero, kiedy zadzwoni do prawdziwego krewnego, za którego podawał się oszust. Niestety to ciągle działa, starsze osoby przez swoją łatwowierność tracą dorobek całego życia. Zdarza się, że są to pieniądze w kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Aby uniknąć takich sytuacji i nie paść ofiarą oszustów policjanci apelują o ostrożność! Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać !!!


Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:
• W przypadku telefonicznej prośby o pożyczkę zawsze sprawdźmy, czy nasz krewny faktycznie potrzebuje pomocy finansowej. Nawet wtedy, gdy rozmowa nie wzbudzi naszych podejrzeń, lepiej się upewnić i nie uprzedzając krewnego oddzwonić do niego na znany nam wcześniej numer.


• Jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać tylko tej osobie, która zwraca się z do nas z prośbą, a nie przysłanym przez nią znajomym. Najlepiej robić to w obecności innego członka rodziny lub kogoś ze znajomych. NIE PRZEKAZUJEMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO.
 

• W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, co do wiarygodności tożsamości członka rodziny – dzwoniącego i proszącego o pomoc finansową, należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 997 lub 112 (z telefonów komórkowych). UWAGA!!! Zdarzają się sytuacje, że oszuści dzwonią do osób mających podejrzenia i przedstawiają się jako policjanci. Mówią, że wszystko sprawdzili i spokojnie można przekazać pieniądze. Prawdziwy policjanci tak nie robią, zawsze przyjeżdżają do takiej osoby i osobiście rozmawiają. Nie dajmy się zwieść pozorom.

Pracowników banków prosimy o zwracanie uwagi na osoby starsze, które chcą podjąć znaczną kwotę pieniędzy lub wykonać przelew krajowy albo za granicę oraz informowanie ich o możliwości oszustwa.

Wątpliwości i zgłoszenia prosimy kierować do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie ul. Jagiellońska 26B tel. 997, 22-60-48-213 lub najbliższej jednostki Policji.

ds
 

Powrót na górę strony