Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku”

Data publikacji 16.05.2014

Policjanci z wydziału ruchu drogowego legionowskiej komendy oraz dzielnicowa z komisariatu w Wieliszewie w ramach realizacji programu edukacyjnego „Bezpieczne Przedszkole dziś – bezpieczne społeczeństwo jutro”, przeprowadzili działania pod nazwą „Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku” mające na celu uświadomienie rodzicom jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest przewożenie swoich pociech w samochodzie w specjalnym foteliku. Ponadto policjanci przypomnieli najmłodszym zasady bezpieczeństwa.

W minionym tygodniu policjanci z wydziału ruchu drogowego legionowskiej komendy wzięli udział w akcji „Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku”. Funkcjonariusze w rejonie Przedszkola Miejskiego nr 6 i 10 w Legionowie przy ul. Broniewskiego, zwracali uwagę na pojazdy dowożące dzieci do placówek, w tym przewożenie dzieci w sposób bezpieczny, czyli w fotelikach i zapiętych pasach bezpieczeństwa. Ponadto policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa.


13 maja st. st. asp. Katarzyna Haraszewska dzielnicowa z komisariatu w Wieliszewie odwiedziła przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 5 w Legionowie. Policjanta przeczytała dzieciom książeczkę o policjancie. Opowieść w przystępny sposób wytłumaczyła maluchom czym charakteryzuje się zawód policjanta, dlaczego warto zapamiętać numer telefonu 997. Policjantka przypomniała też przedszkolakom zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu, w domu i na drodze. Mali odkrywcy byli zachwyceni wizytą policjantki.
 

Samochód jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę w razie stłuczki powoduje dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka skutki porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra. W kolizjach i wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem, dlatego policjanci przypominają o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.
W Polsce przepisy nakazują przewożenie dzieci w samochodzie wyłącznie w specjalnym foteliku ochronnym.


Prawo stanowi, że:


1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)


2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.
 

3. Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka:
• taksówką osobową
• pojazdem pogotowia ratunkowego
• Policji
 

Dziecka w foteliku nie wolno przewozić na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba, ze zostanie wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy. W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne można natomiast wozić dzieci do 12 roku życia na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w fotelikach i tylko przodem do kierunku jazdy.


Niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku, czy na podstawce, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek, bo w razie wypadku dziecko może mieć złamane kręgi szyjne o krawędź zagłówka. Górny pas musi przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję, ponieważ w razie uderzenia pas udusi dziecko. Po posadzeniu dziecka zawsze trzeba pamiętać o naciągnięciu pasów, aby fotelik nie bujał się, lecz był solidnie osadzony. Specjaliści ostrzegają też przed zapinaniem dziecka pasami dla dorosłych, bez odpowiedniego podwyższenia (podstawki).


Brak fotelika karany jest przez Policję w Polsce mandatem w wysokości 150 zł oraz odebraniem 6 punktów karnych. Pamiętaj jednak, że największą karą, jaka może Ciebie spotkać, jeśli zdecydujesz się przewozić dziecko bez fotelika, jest kalectwo lub śmierć dziecka na skutek obrażeń odniesionych w wypadku.
 

ds

Powrót na górę strony