Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Data publikacji 11.02.2015

Dzisiaj obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 Ważnym elementem podczas spotkań przeprowadzanych przez policjantów w placówkach oświatowych jest promowanie i właściwe wykorzystywanie tego numeru alarmowego. Uczniowie dowiadują się w jakiej sytuacji należy wykonać połączenie na 112 oraz jakie informacje podać podczas rozmowy.

Dzisiaj po raz siódmy w całej Unii Europejskiej i po raz drugi w Polsce obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W województwie mazowieckim funkcjonują dwa centra powiadamiania ratunkowego (w m. st. Warszawie oraz Radomiu), które od listopada 2013r. przejęły wszystkie połączenia wykonywane na numer 112, przekazywane wcześniej do jednostek Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Mimo, iż znajomość numeru 112 jest duża, nadal jest on zbyt często wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem. Policjanci podczas swoich spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach promują i tłumaczą w jaki sposób właściwie korzystać z trzycyfrowego numeru.

W 2014r. policjanci odebrali 30495 zgłoszeń na telefon alarmowy. Z tego 35 % na numer 112 i 65% na numer 997. Średnio 83 zgłoszenia na dobę. Średni czas oczekiwania na połączenie wyniósł od 4 do 17 sekund.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer 112 jest bezpłatne. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM oraz bez konieczności odblokowania telefonu.

Numer alarmowy został uruchomiony, aby ratować ludzkie życie. Korzystajmy więc z niego tylko w uzasadnionych wypadkach.

ek
 

Powrót na górę strony