Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjna edukacja o odpowiedzialności karnej gimnazjalistów i cyberprzestępczości

Data publikacji 24.03.2017

Odpowiedzialność karna nieletnich oraz cyberprzemoc i zagrożenia w Internecie były tematem spotkania zorganizowanego dla uczniów Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym w gminie Nieporęt. Policjantka prowadząca spotkanie przestrzegała młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem podejrzanych znajomości w sieci. Tłumaczyła także, że popełnianie przestępstwa w Internecie jest tak samo karalne jak w realnym świecie. Gimnazjaliści wiedzą, że należy być ostrożnym w kontaktach w sieci, po to aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.

Odpowiedzialność karna nieletnich i cyberprzestępczość to temat, które policjanci poruszają podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą. O tym, jakie zagrożenia można spotkać w Internecie, policjanci mówią bardzo często spotykając się  z uczniami szkół w całym powiecie. Podczas rozmów z młodzieżą tłumaczą, że udostępnianie zdjęć, adresów oraz innych danych osobowych  mogą wykorzystać internetowi przestępcy, którzy często podszywają się pod małoletnich, po to żeby wzbudzić ich zaufanie i nawiązać znajomość.

Policjantka z legionowskiej komendy- st. asp. Justyna Stopińska  podczas spotkania z uczniami wszystkich klas gimnazjalnych  w Stanisławowie Pierwszym, starała się uczulić młodzież na istnienie cyberprzestępców.

Mundurowa podawała liczne przykłady - obrazujące uczniom, w jaki sposób można popełnić przestępstwo w Internecie oraz jak cyberprzestępca może wykorzystać zdobyte w sieci informacje, również do tego żeby szantażować dziecko w znanym tylko sobie celu.

Spotkanie miało również uzmysłowić uczniom, że przezorność i ograniczone zaufanie, to cechy które powinien mieć w sobie każdy młody internauta surfujący w sieci. Na koniec była również mowa na temat uzależnienia od Internetu.

ek

  • spotkanie z gimnazjalistami
  • spotkanie z gimnazjalistami
  • spotkanie z gimnazjalistami