Uważaj na zakupy w Internecie - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na zakupy w Internecie

Data publikacji 01.08.2017

Wielokrotnie informowaliśmy o niebezpieczeństwach czyhających w sieci na internautów. Pamiętajmy, że w wirtualnym świecie też możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Potwierdzają to poszkodowani, którzy zgłaszają się do policjantów. Najczęściej oszustwa polegają na niewywiązywaniu się z umów lub przesyłki wadliwego towaru. Sprawcy zyskują najczęściej kilkaset złotych. Bywa jednak, że poszkodowany może być oszukany nawet na kilka tysięcy złotych. Taka sytuacja spotkała ostatnio 41-letniego mieszkańca Legionowa, który dokonał przelewu 24 tysięcy złotych na konto w Irlandii za motocykl, którego do dzisiaj nie otrzymał. Legionowscy policjanci radzą co zrobić, aby zakupy w sieci były bezpieczniejsze.

W minioną niedzielę do legionowskiej komendy zgłosił się 41-letni mężczyzna, który zgłosił oszustwo popełnione na jego osobie. 41-latek w Internecie znalazl ofertę sprzedaży motocykla. Pojazd miał znajdować się w salonie w Irlandii. Mężczyzna przez parę dni wymieniał korespondencję ze sprzedajcym. Następnie dokonał przelewu sumy w walucie euro na podany mu numer konta równowartości 24 tysięcy złotych. Motocykl miał być dostarczony do miejsca zamieszkania kupującego przez kuriera. Od tej pory pokrzywdzony nie dostawał już odpowiedzi na maile, a podejmowane próby nawiązania kontaktu telefonicznego kończyły się uzyskaniem informacji, iż numer jest niedostępny.  Wtedy też mężczyzna zorientował się, że został oszukany. Jak wynika z ustaleń pokrzywdzonego salon w Irlandii, w którym miał znajdować się motocykl- nie istnieje. Teraz policjanci legionowskiej komendy w porozumieniu z irlandzką Policją będą prowadzić dochodzenie w tej sparwie.

Prosimy Państwa o zapoznanie się z naszymi radami.    

OSZUSTWA INTERNETOWE -  JAK SIĘ BRONIĆ?

  • Przed dokonaniem zakupu w Internecie- sprawdź opinie o sklepie i sprzedającym.
  • Nie daj się skusić zbyt niską ceną w porównaniu ze sklepem stacjonarnym (towar może pochodzić z przestępstwa).
  • Bądź czujny gdy brak jest danych rejestrowych sklepu lub nie umieszczono żadnych informacji o sprzedawcy, a jedynie numer konta. 
  • Jeżeli podany jest telefon można zadzwonić, aby potwierdzić istnienie sklepu. Wykorzystaj mapy dostępne w sieci. Część z nich pozwala na oglądanie panoramy wskazanej ulicy i sprawdzenie czy jest tam szyld sklepu.
  • Uważaj gdy w przypadku zakupu wartościowych przedmiotów nie ma możliwości obejrzenia towaru.  
  • Nie płać przelewem lepiej skorzystać z opcji płatności przy odbiorze.  
  • Po otrzymaniu przesyłki sprawdź zawartość przy kurierze lub w okienku na poczcie. W przypadku niezgodności towaru z ofertą osoby te będą naszymi świadkami. 
  • Zachowaj korespondencję elektroniczną, która jest dowodem przeprowadzonej transakcji.

Policjanci przygotowali ulotkę pokazaną na zdjeciu, aby umieścić ją w ogólnodostępnych miejscach i przekazać mieszkańcom powiatu. Czujnośc przy zakupach w Internecie pozwoli na uniknięcie wielu nieprzyjemnych zdarzeń.

ek