Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz rady jak ustrzec się przed oszustwami - tematami spotkań z seniorami

Data publikacji 06.10.2017

Policjantka z legionowskiej komendy zajmująca się profilaktyką społeczną- asp. szt. Justyna Stopińska oraz dzielnicowy z Serocka- sierż. szt. Marcin Matusiak uczestniczyli ostatnio w spotkaniach z seniorami w Skubiance i Wierzbicy. Rozmowy były okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa, jak również przedstawienia założeń Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda.

W ostatnich dniach policjanci zorganizowali kolejne spotkania z seniorami, tym razem w gminie Serock. Tematem głównym było zwrócenie uwagi osób starszych na zagrożenia, z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym czyli oszustwami metodą na tzw. "wnuczka" lub  "policjanta, ponieważ jak pokazują policyjne statystyki to właśnie oni są szczególnie narażeni na te przestępstwa.

Funkcjonariusze przekazywali informacje, jak nie paść ofiarą oszustów oraz odpowiadali na wszystkie zadawane przez uczestników pytania. Mundurowi mówili też jak ustrzec się przed kradzieżami kieszonkowymi będąc np. w sklepie, na targowisku lub na cmentarzu. 

Policjanci opowiedzieli też na czym polegają dostępne w Internecie narzędzia jakim są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacja Moja Komenda. Te wirtualne narzędzia pozwalają na bezpośredni kontakt z policjantami nie wychodząc z domu.   

„Dzisiejsi” seniorzy to osoby aktywne, które chętnie uczestniczą w tego typu przedsięwzięciach, dlatego funkcjonariusze planują już kolejne prelekcje w ramach działań na rzecz ich bezpieczeństwa na terenie całego powiatu.

Policjanci apelują do osób starszych o  rozwagę w kontaktach z nieznanymi osobami, a także stosowanie zasady organicznego zaufania. Oszuści działający na szkodę seniorów stosują coraz to nowsze formy swej przestępczej aktywności. Podają się często za członka rodziny lub funkcjonariuszy służb albo pracowników firm zaufania społecznego, by wzbudzić zaufanie i w konsekwencji wyłudzić pieniądze.

Pamiętajcie Państwo także o tym, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź podejrzeń natychmiast poinformować nas o tym - dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

ek

  • policjanci na spotkaniu z seniorami
  • policjanci na spotkaniu z seniorami
  • policjanci na spotkaniu z seniorami