Zimowe rady dla uczestników ruchu drogowego - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimowe rady dla uczestników ruchu drogowego

Data publikacji 30.11.2017

Zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów. Opady śniegu, śliska nawierzchnia jezdni powodują, że w ruchu ulicznym musimy być w pełni skoncentrowani i przewidujący. Poniżej rady legionowskich policjantów jak zachować się w warunkach zimowych.

Przed podróżą powinniśmy oczyścić z zewnątrz i od środka wszystkie szyby, utrzymywać je w czystości podczas jazdy. Niedopuszczalne jest pozostawianie jedynie małego oczyszczonego z zalegającego śniegu i szronu pola.

  • Regularnie czyśćmy szkła wszystkich reflektorów.
  • Pamiętajmy o włączeniu świateł w pojeździe.
  • Podczas każdej jazdy pamiętajmy, że wszelkie manewry związane ze zmianą prędkości i kierunku jazdy na śliskiej nawierzchni wymagają na ogół znacznie więcej czasu.
  • Poruszajmy się wolniej niż w dni ciepłe, nie przeceniajmy własnych umiejętności.
  • Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami i pamiętajmy, że droga hamowania przy śliskiej nawierzchni i padającym deszczu lub śniegu jest wydłużona.
  • Jeżeli już dojdzie do sytuacji niebezpiecznej, staraj się rozważnie reagować. W przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg, aby wyprowadzić z niego auto, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy.
  • Piesi wchodzący na jezdnię muszą przewidywać zachowanie pojazdów na śliskiej, oblodzonej i zaśnieżonej jezdni. Droga zatrzymania pojazdu z całą pewnością ulegnie wydłużeniu i to nawet o kilkanaście metrów.
  • Przy wcześnie zapadającym zmierzchu dużego znaczenia nabierają wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe przy naszej odzieży, torbach i plecakach. Dbając o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie elementów odblaskowych dajemy kierowcom większą szansę na dostrzeżenie naszej sylwetki.

Uwaga piesi zobowiązani są korzystać z chodników, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni pod warunkiem ustępowania miejsca jadącemu pojazdowi. Pieszy idący po poboczu lub jezdni obowiązany jest chodzić lewą stroną drogi.

Uwaga na obecne warunki pogodowe, padający śnieg, śliska jezdnia- szczególnie dla pieszych to poważne zagrożenie.

ek