Stop przemocy w rodzinie - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Stop przemocy w rodzinie

Data publikacji 05.03.2019

W minionym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. Robert K., Andrzej G. i Daniel C. usłyszeli już zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad najbliższymi członkami rodziny. Za to przestępstwo podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W minionym tygodniu na terenie powiatu legionowskiego zostało zatrzymanych trzech mężczyzn podejrzanych o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad członkami swoich rodzin.

W pierwszym przypadku do komisariatu w Serocku zgłosiła się kobieta, która powiadomiła, że jej mąż Robert K. wszczyna awantury, w trakcie których wyzywa ją i synów. Stosuje również wobec niej przemoc fizyczną popychając i szarpiąc. Po przyjęciu zawiadomienia policjanci natychmiast udali się pod wskazany przez kobietę adres i zatrzymali 51-latka. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanego 3 miesięczny areszt.

Do pozostałych dwóch zatrzymań doszło w trakcie przeprowadzanych przez mundurowych interwencji.

48-letni Andrzej G. został zatrzymany przez policjantów z Jabłonny. Mężczyzna podczas kolejne już awantury groził swojej żonie pozbawieniem życia, ponadto jak ustalili policjanci od ponad pól roku znęcał się nad nią psychicznie – ośmieszał, krytykował i poniżał. Decyzja prokuratury Andrzej G. trafił pod dozór policyjny, musiał opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz ma zakaz zbliżanie się do pokrzywdzonej.

Kolejna interwencja miała miejsce w Legionowie. Jak ustalili przybyli na miejsce mundurowi 23-letni Daniel C. znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoim ojcem. Tu również w trakcie awantur syn wyzywał, popychał i szarpał ojca. 23-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił prokuraturze również i w tym przypadku zastosować dozór oraz nakaz opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. "To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać.", "To sprawa rodzinna." - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Policjanci apelują! 

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych. 

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie. 

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z twojego otoczenia dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej. 

js