TRAGICZNY FINAŁ WYPOCZYNKU NAD JEZIOREM - APELUJEMY O ROZSĄDEK! - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

TRAGICZNY FINAŁ WYPOCZYNKU NAD JEZIOREM - APELUJEMY O ROZSĄDEK!

Data publikacji 12.06.2019

Legionowscy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na Jeziorze Zegrzyńskim doszło do dwóch tragicznych zdarzeń. Utonął 45-letni mężczyzna i 16-letni chłopiec. Kolejny raz apelujemy o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych.

Wczoraj, kilka minut po godzinie 18.00 policjanci otrzymali zgłoszenie, z którego wynikało, że 16-latek skoczył do wody i  nie wypłynął. Wezwane na miejsce służby ratunkowe wyłowiły nieprzytomnego nastolatka, prowadziły akcję reanimacyjną. Niestety bez rezultatu. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon chłopca.

Do kolejnego tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek. Jak wynikało ze zgłoszenia, 45-letni mężczyzna będąc ze znajomymi na łodzi, postanowiła wyskoczyć z niej i samodzielnie dopłynąć do brzegu. Z nieustalonych do tej pory przyczyn nie udało mu się to. Ciało 45-latka zostało wyłowione przez służby ratunkowe we wtorek w godzinach popołudniowych.

Te sytuacje powinny być przestrogą. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku - chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie!

Wielu tragedii nad wodą można by uniknąć. Pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku. Nie zapominajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość.

Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby nietrzeźwe;
  • nie skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nasze ciało - unikniemy wstrząsu termicznego;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie pływać w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
  • podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.