Dozór za znęcanie się nad rodziną - Aktualności - KPP w Legionowie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dozór za znęcanie się nad rodziną

Data publikacji 07.10.2019

Policyjny dozór zastosował prokurator wobec 56-letniego mieszkańca powiatu legionowskiego, który został zatrzymany przez mundurowych w trakcie interwencji domowej. Mężczyźnie przedstawiono zarzut znęcania się nad rodziną. Za to przestępstwo grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Serocka otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej. Natychmiast udali się pod wskazany adres, gdzie zastali 56-latka oraz jego córkę i zięcia. Jak ustalili mundurowi mężczyzna od kilku lat stosuje przemoc wobec domowników. Podczas awantur wyzywał i  ośmiesz zarówno żonę, jak i córki.

Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 56-latka ponad 2 promile alkoholu. Podejrzany noc spędził w policyjnej celi.

Zebrany przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutu fizycznego i psychicznego znęcania  się nad najbliższymi. Prokurator przychylił się do wniosku funkcjonariuszy i zdecydował o zastosowaniu wobec 56-latka środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru.

Bicie, krzyki, awantury, znęcanie fizyczne i psychiczne - to tajemnica wielu polskich rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać…”, „To sprawa rodzinna…” - w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nie informowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii.

Masz prawo złożyć na Policji lub w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec osoby, która krzywdzi Ciebie i Twoją rodzinę.

Postępowanie ofiar przemocy w rodzinie jest często bardzo podobne. W przypadku osób dorosłych, po pierwszych przypadkach agresji, próbują one rozmawiać ze sprawcami na temat tego, co zrobili, starając się wzbudzić w nich poczucie winy. Cechą łączącą zdarzenia związane z przemocą domową jest również to, że wiele ofiar zgłaszających przestępstwo, po kilku dniach wycofuje się ze swoich zeznań tłumacząc to „obietnicą poprawy sprawcy”, „wiarą w jego zmianę”. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że „poprawa” była tylko chwilowa i sytuacja zaczyna się powtarzać. Warto zauważyć, że „ przestępstwa czterech ścian” mają miejsce nie tylko w rodzinach patologicznych, ale również w tzw. dobrych domach, a sprawcy prezentują cały przekrój społeczny. Są wśród nich zarówno mężczyźni, jak i kobiety, osoby młode i w podeszłym wieku, z wykształceniem podstawowym i tytułami naukowymi.

Nie toleruj! Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Wykorzystywanie, bicie i krzywdzenie osób bliskich jest przestępstwem, takim samym, jak przemoc wobec obcych.

Zareaguj! Przemoc domowa rzadko jest incydentem jednorazowym. Jeżeli wobec sprawcy nie podejmie się natychmiastowych, stanowczych działań - przemoc się powtórzy. Policja zwykle jest wzywana w ekstremalnych sytuacjach, czasami zbyt późno, gdy ofiara nie mogąc sobie poradzić i nie mając pomocy z zewnątrz, targa się na własne życie.

Powiadom! Jeżeli wiesz, że osobie z Twojego otoczenia, sąsiadowi  dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom Policję, Straż Miejską lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.

js