Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Co zrobić by zakupy w sieci były bezpieczne?- rady legionowskich policjantów.

Data publikacji 26.11.2019

W ostatnich latach handel z wykorzystaniem Internetu rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszustów. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia.

Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność, nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Do policjantów często zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

Legionowscy policjanci przypominają o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

Dokonując zakupów przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do Internetu.

Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania innym osobom.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

Nie płaćmy „w ciemno” za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy.

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków.

Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Płacąc kartą upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne.

Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.

info kgp/podkom. Justyna Stopińska