Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa narzędziem do eliminacji nieprawidłowego parkowania

Data publikacji 13.01.2020

Nieprawidłowe parkowanie pojazdu może zakończyć się holowaniem. Przekonali się o tym kierowcy 4 aut, którzy mimo znaku zakazu zatrzymywania się oraz tabliczki wskazującej, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela, zlekceważyli je. Teraz poza mandatem w wysokości 100 złotych muszą się jeszcze liczyć z kosztami odholowania pojazdu.

Nieprawidłowo zaparkowane pojazdy to problem wielu osiedli mieszkaniowych. Kierowcy bardzo często lekceważą znaki drogowe mówiące o zakazie zatrzymywania się czy postoju. Tak było również na jednym z jabłonowskich osiedli. Policjanci za pośrednictwem KMZB otrzymywali sygnały o źle zaparkowanych pojazdach. W trakcie weryfikacji zgłoszeń mundurowi wielokrotnie stosowali środki karne w postaci pouczeń, mandatów czy wniosków do sądu. Jednak kierowcy nadal nie stosowali się do obowiązujących na osiedlu przepisów.

Aby zdyscyplinować kierowców administracja osiedla zmieniał organizację ruchu. Do obowiązujących tam znaków zakazu zatrzymywania się dodano znak drogowy T-24 "tabliczka wskazująca, że pozostawiony pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela". Znak ten umożliwia Policji odholowanie źle zaparkowanego pojazdu. Przekonało się o tym już 4 kierowców, których auta zostały odholowane. Teraz wiąże się to dla nich ze sporymi kosztami. Ignorując znaki drogowe nie tylko zapłacą mandat za nieprawidłowe parkowanie w wysokości 100 złotych, ale również poniosą koszty holowania w wysokości nawet kilkuset złotych.

podkom. Justyna Stopińska