Zasady ruchu na rondzie – przypomnienie przepisów i wskazówki dla kierowców

W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym rondo jest traktowane tak, jak wszystkie inne skrzyżowania, a jedyną różnicą jest jego kształt. Wjazd i poruszanie się po rondzie regulują te same przepisy, które dotyczą innych skrzyżowań. Dlaczego więc ronda sprawiają tyle kłopotów? Oto kilka praktyczny rad dla kierowców i przypomnienie najważniejszych przepisów obowiązujących na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.

Na polskich drogach powstaje coraz więcej skrzyżowań z ruchem okrężnym. Nic dziwnego. Rondo to jedno z najbezpieczniejszych skrzyżowań. Aby takim pozostało trzeba jednak wiedzieć jak się po nim poruszać, czyli znać podstawowe przepisy prawa o ruchu drogowym mówiące o zasadach ruchu na rondzie.

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku na rondach w całej Polsce doszło do 461 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 558 zostało rannych. Dla porównania na pozostałych rodzajach skrzyżowań doszło do 11 880 wypadków, w których zginęły 663 osoby a 15 138 zostało rannych.

Dzisiaj chcemy Państwu przypomnieć, jakie zasady ruchu obowiązują na małych rondach z niewyznaczonymi pasami ruchu, czyli takimi, z jakimi możemy się spotkać w naszym powiecie np. w Legionowie na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Sowińskiego czy też w Zegrzu Południowym na skrzyżowaniu drogi krajowej nr. 61 z drogą wojewódzką nr 631.  To, że na tych właśnie rondach nie ma namalowanych pasów ruchu nie zmienia faktu, że na jezdni ronda mieszczą się dwa samochody, więc zgodnie z prawem o ruchu drogowym, mamy tam dwa pasy ruchu!

Kto ma pierwszeństwo przy wjeździe na rondo?

Przed większością tego typu rond stoją zazwyczaj dwa znaki: C-12 – „ruch okrężny” oraz A-7 – „ustąp pierwszeństwa”.

- W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po rondzie . W związku z tym kierowcy dojeżdżający do skrzyżowania, zanim na nie wjadą, muszą upewnić się, czy nic po nim nie jedzie.

Jak się „ustawić” przed wjazdem na rondo?

Jeśli nie wyznaczają tego znaki poziome, a jedziemy drogą z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, to przed wjazdem na rondo z zamiarem skrętu w prawo musimy zająć prawy pas. Na wprost możemy pojechać z pasa lewego lub prawego, a w lewo skręcić czy zawrócić z pasa lewego.

(art. 22. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowy ust. 1. )

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:

1) do prawej krawędzi jezdni, — jeżeli zamierza skręcić w prawo;

2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi, — jeżeli zamierza skręcić w lewo.)

Czy i kiedy włączać kierunkowskaz?

Zgodnie z art. 22 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym ust.5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Zawsze należy sygnalizować zjazd z ronda prawym kierunkowskazem.

Jak poruszać się na rondzie?

Zmieniasz pas ruchu? Ustąp pierwszeństwa tym, którzy już po nim jadą! Do większości kolizji na tego typu rondach dochodzi podczas zmiany pasa ruchu. Pamiętaj, że zawsze trzeba ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które jadą pasem ruchu, na który chcesz wjechać! Nie jest istotne, czy pasy ruchu są wyznaczone, czy nie. Należy tego przestrzegać także wtedy, gdy ktoś - zamiast wybrać lewy lub środkowy pas - błędnie okrąża całe rondo prawym pasem. ( art. 22 Ustawa Prawo o ruchu drogowym ust. 4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.)

Pamiętajmy o tym, że każdy może popełnić błąd, może mieć gorszy dzień. Taki błąd może zakończyć się kolizją a nawet wypadkiem. Okazujmy na drodze więcej szacunku i wyrozumiałości dla innych czasami mniej wprawnych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli chcemy podziękować innemu kierowcy np. za umożliwienie nam włączenia się do ruchu lub przeprosić go za wymuszenie określonego zachowania np. hamowania, ponieśmy dłoń do góry, co będzie odczytane, jako dziękuję lub przepraszam.

Niektórzy kierowcy używają w tym celu również krótkotrwałego włączenia świateł awaryjnych, co jednak nie jest zgodne z przepisami. Włączenie takich świateł jest dopuszczalne np. w sytuacji, kiedy dojeżdżamy do przeszkody, miejsca wypadku drogowego czy też „korka”.

Stosując się do przedstawionych Państwu ogólnych zasad, przepisów i wskazówek na pewno bezpiecznie pokonają Państwo każde skrzyżowanie o okrężnym ruchu.

rsz.

Bookmark and Share
Wstecz
Drukuj
pdf
Poleć stronę