Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co zrobić z bronią i amunicją w przypadku zgonu jej posiadacza?

Data publikacji 28.11.2013

Legionowscy policjanci informują, że osoba posiadająca broń lub amunicję po osobie zmarłej zobowiązana jest do powiadomienia Policji, która przekaże te przedmioty do depozytu właściwego organu Policji, na terenie którego zmarły miał miejsce stałego pobytu. Informację o zgonie posiadacza broni można przekazać bezpośrednio do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Stołecznej Policji pod nr (22) 603-74-34 lub do najbliższej jednostki Policji, z której policjanci odbiorą broń i/lub amunicję.

Osoba składająca do depozytu broń, amunicję, z wyjątkiem znalazcy tej broni lub amunicji,
w zakresie tej broni może:
1) wyrazić zgodę na jej zniszczenie - do protokołu przyjęcia broni oraz amunicji;
2) złożyć pisemny wniosek o zniszczenie broni oraz amunicji;
3) złożyć pisemne oświadczenie woli o przeniesieniu własności broni oraz amunicji na rzecz Skarbu Państwa.

W takich przypadkach, opłaty związane z deponowaniem broni i amunicji są pobierane po upływie roku od dnia ich złożenia do depozytu.
W przypadku zbycia broni (sprzedaż, darowizna) lub pozostawienia jej sobie przez spadkobiercę opłata jest pobierana od pierwszego dnia zdeponowania. W tym przypadku w celu załatwienia spraw spadkowych warto skorzystać z usług notariusza i uzyskać akt dziedziczenia, gdyż ta procedura z reguły jest szybsza.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 Ustawy o broni i amunicji koszty związane z deponowaniem broni i amunicji ponosi osoba deponująca - spadkobierca(y) po zmarłej, czyli nowi właściciele broni. Opłaty związane z deponowaniem broni i amunicji pobierane są po upływie roku od dnia złożenia jej do depozytu tylko dla osób, które skorzystały z możliwości wymienionej w art. 23 ust. 2 Ustawy o broni i amunicji.

Do rozporządzenia bronią po osobie zmarłej upoważnieni są jej spadkobiercy, co organ Policji ustala na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu dziedziczenia sporządzonego przez notariusza. Aktualnie opłata ze depozyt broni wynosi 2,42 zł za dobę za każdy egzemplarz deponowanej broni. Nie jest pobierana opłata za przechowywanie amunicji.

Nieprzekazanie broni palnej Policji i posiadanie jej bez wymaganego pozwolenia na broń stanowi przestępstwo określone w art. 263 § 2 k.k.

Podstawa prawna:
- art. 19, 22, 23 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.);
- rozporządzenie MSWiA z dnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad dysponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie (Dz.U. Nr 152 poz. 1609).

ek/KWP Opole
 

Powrót na górę strony