Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przeczytaj zanim kupisz świateczny prezent w sieci

Data publikacji 11.12.2014

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez prezentów. Coraz więcej osób korzysta z wygodnej formy kupowania ich w sieci. W Internecie nie ma kolejek i godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Aby nie zostać oszukanym, legionowscy policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa i apelują o rozsądek podczas takich zakupów.

Niestety, podobnie jak w zwykłym sklepie, tak i przy zakupach internetowych możemy paść ofiarą złodzieja, czy oszusta. Dlatego też:

  • Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Jeśli podaje swój adres i telefon, możemy w razie wątpliwości bez problemu zadzwonić. Wybierajmy tylko znane, sprawdzone portale internetowe. Sprawdźmy, jakich transakcji dokonywał wcześniej sprzedający (niektórzy oszuści zakładają fikcyjne konta i za ich pomocą przeprowadzają między sobą fikcyjne transakcje i wystawiają sobie pozytywne opinie). Zachowajmy ostrożność w stosunku do osób, które wcześniej sprzedawały tanie towary, a teraz wystawiają drogie rzeczy.
  • Zwracajmy uwagę na cenę towaru (zbyt niska może świadczyć o próbie oszustwa). Gdy kupujemy na aukcji internetowej, naszą czujność powinien zwrócić brak informacji o sprzedającym. Wtedy należy zachować szczególną ostrożność. Często otrzymujemy atrakcyjną ofertę e-mailem. Nie korzystajmy wtedy z linku do strony sklepu. Wpiszmy samodzielnie w okno przeglądarki adres, a unikniemy wtedy wejścia na stronę oszusta podszywającego się pod legalnie działającego sprzedawcę.
  • Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze. Korzystajmy z usługi umożliwiającej nam sprawdzenie zawartości paczki w obecności dostarczyciela (w przypadku niezgodności zawartości przesyłki z listem przewozowym możemy wycofać się z transakcji).
  • Nigdy nie róbmy zakupów korzystając z komputera w kafejce internetowej. Narażamy się w ten sposób na utratę naszych danych. Korzystając ze swojego domowego komputera zachowajmy całość korespondencji dotyczącej planowanej transakcji. Ułatwi to później ewentualne dochodzenie roszczeń, a Policji zatrzymanie oszusta.
  • Przy zakupie telefonu komórkowego zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".
  • Zachowanie tych wszystkich zasad ostrożności pozwoli nam na bezpieczne przedświąteczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo to padniemy ofiarą oszusta internetowego i zamiast towaru dostaniemy puste pudełko, natychmiast należy powiadomić Policję. Wtedy zachowana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
  • Pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

ek




 

Powrót na górę strony