Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczni w sieci

Data publikacji 28.02.2015

Policjantka na zaproszenie odwiedziła uczniów Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie. Spotkanie zorganizowane zostało z okazji obchodzonego miesiąca bezpiecznego Internetu. 250 uczniów dowiedziało się jak prawidłowo i bez narażania się na przykre konsekwencje korzystać z sieci.

Policjantka przedstawiła prezentację multimedialną, z której uczniowie dowiedzieli się, jak uchronić siebie przed zagrożeniami płynącymi z użytkowania sieci oraz jak czuć się w niej bezpiecznym.

Internet jest wspaniałym wynalazkiem; skarbnicą wiedzy, narzędziem komunikacji, edukacji i zabawy, pozwala poznać ludzi z całego świata, a przede wszystkim ułatwia naukę i pracę. Jednak podobnie jak w prawdziwym świecie, również w Internecie na dzieci i młodzież mogą czyhać różne zagrożenia.


Oto rady legionowskich policjantów:

  • Unikaj podawania swoich danych osobowych na stronach, co do których nie masz pewności – posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
  • Nigdy nie podawaj informacji o sobie (numeru telefonu, adresu zamieszkania, nazwy szkoły) osobom poznanym w Internecie. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz - czy ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości nie ma wobec Ciebie złych zamiarów.
  • Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć, nie wiesz do kogo one trafią.
  • Nie zwierzaj się nieznajomym w sieci.
  • Nie otwieraj maili od nieznanych osób.
  • Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które znajdziesz w Internecie muszą być prawdziwe.
  • Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi, przestraszy czy zawstydzi, powiedz o tym komuś dorosłemu.
  • Jeżeli chcesz coś kupić przez Internet, zawsze skonsultuj się z rodzicami.
  • Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

Młodzież, która chciałaby zapoznać się z problematyką „Bezpieczeństwa w sieci” może odwiedzić strony:

www.sieciaki.pl – serwis dla dzieci 9-14 lat mający na celu edukację najmłodszych internautów w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.
Projekt ten jest realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu Saferinternet.pl.

www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online przeznaczony dla najmłodszych dzieci.

www.cyberprzemoc.pl – strona dla młodzieży poświęcona problemowi przemocy rówieśniczej w Internecie. Można tam znaleźć przekazy reklamowe oraz materiały multimedialne dotyczące przemocy rówieśniczej w sieci, zasady bezpieczeństwa i informacje o tym, jak reagować na cyberprzemoc

www.321internet.pl – serwis dziecięcy projektu Fundacji Dzieci Niczyje i Microsoft S.A. poruszający temat bezpieczeństwa młodych internautów.

Wszystkim rodzicom i pedagogom , którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody wyeliminowania zagrożeń, polecamy strony:

www.dzieckowsieci.fdn.pl – strona programu „Dziecko w sieci”, skoncentrowanego na ochronie dzieci i młodzieży przed internetowymi zagrożeniami realizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje.

www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez Konsorcjum Fundację Dzieci Niczyje i Naukową Akademicką Sieć Komputerową.

www.helpline.org.pl - strona projektu helpline.org.pl zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży w sytuacji zagrożenia w Internecie. Strona ta jest skierowana do dzieci, młodzieży, rodziców i profesjonalistów.

www.fdn.pl – oficjalna strona Fundacji Dzieci Niczyje.

www.dbi.pl – serwis poświęcony tematyce obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

www.fdn.pl/kursy – platforma e-learning programu „Dziecko w Sieci”.

www.dyzurnet.pl – serwis internetowy, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści znalezionych w Internecie.

Nielegalne treści można zgłaszać na Dyzurnet.pl za pomocą formularza na www.dyzurnet.pl lub nagrywając wiadomość pod numerem 0801 615 005.

Najpierw obowiązki- potem komputer. Sieć może być dla uczniów doskonałym miejscem do nauki, rozrywki i rozmów z przyjaciółmi. Nie może jednak stać się całym życiem. Należy mieć zainteresowania również poza Internetem.

ek

Powrót na górę strony